Volkswagen

Espanja autojen myynti – joulukuu 2016. Volkswagen Golf palaa kuninkaaksi

  • Ilmoittautumiset Espanjan markkinoilla nousi 9,2% joulukuussa.
  • Volkswagen Golf voitto, jota ei viime vuonna ja puoli totesi.
  • Renault antaa isku pöydälle, jossa Clio ja Megane mallien erinomainen.
  • Hyundai Tucson kerroksessa päin Nissan Qashqai.

Golf palaa huipulle sijoitukset juuri ennen kuin se saavuttaa sen uudistamista

Autojen myynti Espanjassa 2016 lisännyt oikea jalka 97420 enemmän yksiköitä joulukuussa. Se on suurin määrä saavuttaa viimeisen kuukauden aikana vuodesta 2007 ja se kasvoi 9,2% verrattuna joulukuuhun 2015. Vuoden alusta on saavuttanut 1153654 yksikköä, hyvä luku kertoo kasvua 10 , 8% verrattuna 2015.

Joulukuu on jättänyt meille uuden johtajan kärjessä sijoitusta. Tämä on Volkswagen Golf, että huolimatta sen valtava suosio hän ei ollut onnistunut saada jalansijaa ensimmäisellä sijalla heinäkuusta 2015. Saksan Kompakti hyötyy houkuttelevampia hintoja nykyisen mallin takia välittömästä saapumisesta muutaman viikon restyling.

Kaksi muuta kannat kunnia ovat Renault malleja, tuotemerkki, joka on allekirjoittanut erinomaisen tuloksen kotimarkkinoilla ansiosta kunnostamiseen lippulaiva malleja. Renault Clio hopean ja jumittuu Renault Megane, johtaja lokakuussa, otti ylimmän portaan palkintokorokkeelle.

10 suurimman autojen 2016

Taistelua maastoautoalaan on tasaisempi kuin koskaan, ja osoitetaan havainnoimalla, että Hyundai Tucson ja Nissan Qashqai miehittää neljäs ja viides paikka vastaavasti. Näyttää siltä, ​​että säälimätön Japanin valta-asema sen luokkaan on vihdoin löytänyt mallin, joka voi tehdä asioita vaikeaksi.

Kysytty malleissa on tavallisesti ollut taka erittäin erilliseen asentoon tässä kuussa. Se on käynyt Seat Ibiza (10), The Opel Corsa (12) tai Volkswagen Polo (13). Kuitenkin Ilmeisin esimerkki on Seat Leon, koska 2016 myydyin malli on joutunut tyytymään 16. sijalla, joka tietää vähän, jos otamme huomioon hänen huonoin tulos oli vuoden neljäs kesäkuuta.

Valmistajien keskuudessa, Renault Se on ottanut ensimmäisen asennon, jossa on suuri ero on chasers valtavaa kasvua 55% verrattuna päivänä joulukuuta 2015. peugeot ja Volkswagen Niillä on ollut kova taistelu toisesta sijasta, mikä on ollut Lion tuotemerkin. Korostaa valtavaa harppausta eteenpäin Hyundai joka sen avulla voit päästä kuudenneksi ja perääntyä istuin (-23%), joka pysyy bland kahdeksas.

Myynti malli

100 myydyin autoja Espanjassa joulukuussa ovat:

Ranking dic'16ModeloVentas dic'16Ventas 2016Ranking 2016
1Volkswagen Golf2664253606
2Renault Clio2615253665
3Renault Megane26141973912
4Hyundai Tucson23791941614
5Nissan Qashqai2360252077
6Dacia Sandero2133250708
7Renault Captur21211968313
8peugeot 200820371694018
9Peugeot 3081956235089
10Seat Ibiza1890319362
11peugeot 20818822159610
12Opel Corsa1867269043
13Volkswagen Polo1626254244
14Toyota Auris16251799715
15Opel Astra15572085211
16Seat Leon1465336531
17Renault kadjar13711297124
18ford Focus13661602719
19Opel Mokka12511697217
20Ateca Seat1215541772
21Volkswagen Tiguan11581208529
22Hyundai i2011471133330
23Citroen C311071267425
24Dacia Duster10821265326
253008 (2nd gen)10192481109
26Toyota Yaris10121395720
27Cactus Citroën C49531115231
28Hyundai i309531036533
29ford Kuga949950038
30Nissan Juke9421245328
31Kia Sportage9231708216
32ford Fiesta9111246627
33Citroën C4 Picasso9091387921
34Audi A38511337322
35Mercedes-luokan829955237
36mercedes GLA828764153
37Mitsubishi ASX798599666
38MINI (paitsi Countryman)786896741
39fiat 500X778832447
40Volkswagen Touran741754954
41BMW X1741712056
42Volkswagen Passat740918940
43Fiat 5007201326123
44Volvo XC60720556069
45fiat 500L709956136
46Kia Cee'd7001080832
47Nissan Micra688500575
48Kia Rio6861025834
49BMW 1-sarjan685846945
50Nissan X-Trail678649161
51Fiat Tipo678493976
52BMW 3-sarjan669815648
53Audi Q5652548670
54Toyota RAV-4651777551
55Skoda Octavia622650060
56Mercedes C Class609695357
57Renault Scenic587631863
58Audi Q3583840846
59Ford C-Max577580468
60Citroen C-Elysée562682458
61Citroën C4553960735
62BMW 2 A / G Tourer527644262
63Ka +5241913125
64Opel Insignia513768352
655008512504174
66Ford Tourneo Courier503585567
67Opel Zafira Tourer497884343
68Range Rover Evoque496601465
69Skoda Fabia494861844
70Renault Talisman477319197
71Audi A1475929239
72Audi A4473807849
73Nissan Pulsar458471377
74mercedes GLC452545571
75Fiat Panda450891942
76Jeep Renegade439531273
77Toyota C-HR439656182
78Kia Carens432731855
79CX-5431660859
80ford Ecosport410398281
81CX-3407447579
82Suzuki Vitara407377684
83Toyota Verso340603364
84Mazda3333344788
85Volvo V40333296198
86Dacia Lodgy326328893
87Dacia Logan298359087
88Mercedes E-Class2932610105
89Peugeot 508286451478
90ford Mondeo286337791
91Honda CRV285366885
92Mercedes Class B275394982
93BMW 5-sarjan2652281115
94Volkswagen Golf Sportsvan260333492
95Hyundai i10258340790
96Skoda Yeti2582699103
97Land Rover Discovery Sport2532103122
98Audi Q2251543191
99Honda HRV2392862100
100skoda Spaceback235326596

Myynti Brand

Ilmoittautumiset saavuttaa valmistajat ovat:

Ranking dic'16MarcaVentas dic'16Ventas 2016Ranking 2016
1Renault10125905391
2peugeot7870835514
3Volkswagen7601890813
4opel6152894032
5kahlaamo5828659946
6Hyundai55625091612
7Nissan5298571198
8istuin4877777515
9Citroën4846652007
10Toyota4595556969
11mercedes39754714814
12BMW39024442016
13Dacia38394460115
14audi37385168111
15fiat34614815013
16Kia32315342010
17skoda18322427917
18volvo15341340719
19Mazda14441828418
20Mitsubishi1063937023
21MINI9781129320
22Land Rover9081027221
23ritsa829948422
24jeeppi648694424
25Suzuki622580426
26SsangYong420387128
27fiksu390614925
28lexus388560227
29jaguaari357365829
30Alfa Romeo334319030
31subaru219202532
32Porsche216223231
33infiniti127123633
34Abarth9172234
35Lancia4352235
36Maserati2628236
37Tesla235739
38Mahindra1210037
39Ferrari56838
40Bentley45240
41Lamborghini32041
42Aston Martin21642
43lootus1643
44Cadillac1349