Nissan

försäljning Spain car – oktober 2016: Nissan Qashqai hängs silvermedalj

  • Inskrivningar koppla av i november i den spanska marknaden (+ 3,8%).
  • Seat Leon återfår första plats i tabellen försäljningen.
  • Nissan Qashqai uppnått sitt bästa resultat för de senaste tre åren att få en utmärkt andra plats i rangordningen.

den Bilförsäljningen i Spanien De har avtagit i oktober med en mild tillväxt på 3,8% baserat på 83,733 enheter marknadsförs. Det är en ökning som är baserad på alquiladores kanaler (+ 36,8%) och företag (+ 11,2%) försäljning till privatpersoner falla tillbaka med 2,6%. Under de första tio månaderna av året har de placerat 869,736 bilar, 10,7% mer än under 2015.

den Seat Leon Han har återfått ledningen förlorade i september. Den spanska kompakta har en stroke myndighet övervinna en stor skillnad och är på väg att få hederstiteln av mest sålda bil av året i vår marknad. Dessutom sätter spanska märket två av sina modeller på pallen med Seat Ibiza på det tredje steget, inte kasta fel frånvaro av sina kroppar 3 dörrar (Ibiza SC) och familj (Ibiza ST).

Den mest framträdande resultatet har varit för Nissan Qashqai, absolut dominator SUV-segmentet som har tecknat ett ljus andra ranking. Det gick inte att avsluta så hög sedan November 2013 visar att det är i gott skick trots sina konkurrenter har mångdubblats.

Det noteras också den goda uppgifter Ateca Seat, som fortsätter att klättra positioner och det är 17º och Mercedes Class A (25 °). Tvärtom, den veterancy Volkswagen Polo det blir mer uttalad och lämnar anteckningar i sin ansökan, vad gjorde du hålla sig borta från Top 10 denna månad. Inte heller den har fått ett bra resultat Citroën C4, som faller till 77: e plats i rankingen.

I oktober har de inskrivna de första enheterna av flera intressanta modeller som säkert kommer att tala om under de kommande månaderna. Det har varit fallet Audi Q2 (22 enheter), den Volvo V90 (16), den Abarth 124 Spider (10) och Tesla Model X (5).

Bland tillverkarna, är den första positionen för Renault. Det är andra gången i år gala varumärket lyckas eftersom det också vann första plats i juni. sittplats växte en extra 22% jämfört med oktober 2015 för att säkra andra plats och Peugeot kompletta inlägg heders.

Försäljning per modell

100 bäst säljande bilar i Spanien är:

RankingModeloVentas oct'16Ventas 2016 (Jan-oktober) 2016 Ranking (Jan-okt)
1Seat Leon261529.6581
2Nissan Qashqai210320.5628
3Seat Ibiza201427.7062
4Renault Clio181720.7537
5Opel Corsa180323.4003
6Dacia Sandero178420.9855
7Peugeot 208171118.26810
8Renault Megane168314.45216
9Volkswagen Golf1491209196
10Opel Astra147817.58111
11Volkswagen Polo1465218584
12peugeot 308145620.1969
13Hyundai Tucson143515,24713
14Toyota Auris134114.84015
15Renault Captur132716.02712
16Kia Sportage130514.88514
17Ateca Seat1273299189
18Peugeot 2008121513.65118
19Toyota Yaris112411.83821
20Ford Kuga1123773041
21Volkswagen Tiguan1111959930
22Ford Focus108013.41119
23renault kadjar106910.56226
24Opel Mokka99014.00517
25Mercedes Class A889771342
26Kia Cee'd884937231
27Citroën C4 Picasso87512.19620
28Fiat 500L855818337
29MINI (utom Ryman)853738845
30Citroen C382310.37128
31Nissan Juke80210.62125
32Audi Q3792712547
33Ford Fiesta78410.80624
34Kia Rio782892933
35Dacia Duster77510.55027
36BMW X1764555259
37Hyundai i30758847935
38Volkswagen Passat726776439
39Hyundai i20720916532
40Fiat Panda696792938
41Cactus Citroën C4687964829
42fiat 50068311.78322
43Audi A367611.73223
44Mercedes C Class641579457
45Mercedes GLA630611455
46Audi A1629829936
47Opel Insignia623663951
48BMW 1-serie594704648
49Mercedes GLC577443669
50Toyota RAV4570639853
51Mitsubishi ASX565451968
52Kia Carens556641552
53BMW 3-serie531675550
54Citroen C-Elysée514580056
55Nissan Micra498358980
56Skoda Fabia493760944
57CX-5492564458
58Fiat Tipo491378076
59Skoda Octavia480539560
60Range Rover Evoque476506265
61Volkswagen Touran471623054
623008 (1:a gen)463761343
63Volvo XC60456431771
64Opel Zafira Tourer451773640
65Fiat 500X431684049
66Audi Q5428428072
673008 (2nd gen)425544177
68Nissan X-Trail417529463
69Ford Tourneo Courier416491066
70Ford Ka +407817159
71CX-3392365378
72Audi A4391714846
73BMW serie 2 A / G Tourer386522864
74jeep Gade386441970
75Ford C-Max376476967
76Renault Talisman3742227106
77Citroën C4364868934
785008356418473
79Toyota Verso350530962
80Nissan Pulsar350392674
81Mercedes Klass B329343181
82Peugeot 508307369777
83Smart Fortwo300282291
84Honda CRV277306287
85Mercedes CLA269379175
86Hyundai i10266279195
87Ford Mondeo257280492
88Dacia Lodgy255277696
89Ford Ecosport250327082
90Toyota Aygo246321884
91Lexus NX2371998111
92Mazda3236288890
93Suzuki Vitara234305888
94Nissan Note2262322103
95skoda Spaceback223280094
96Volkswagen Golf Sportsvan221280493
97Kia Picanto216312485
98Toyota Land Cruiser2101506129
99Renault Scenic209533361
100Seat Toledo207245999

Försäljning per Brand

Inskrivningar uppnås av tillverkarna är:

RankingMarcaVentas oct'16Ventas 2016 (Jan-okt)rankning 2016 (Jan-okt)
1Renault6679720913
2sittplats6327663225
3Peugeot602869.4684
4Volkswagen598274.3682
5Opel568676.6211
6Ford506654.9297
7Nissan446346.8848
8Kia424446.42910
9Toyota4119464799
10Mercedes407039.07914
11Citroën392455.7816
12Hyundai362540.56513
13Audi35164403411
14Fiat32914139812
15BMW321836.02216
16Dacia296737.37315
17skoda160120.84017
18Mazda141815.39118
19volvo100110.81319
20mini983915820
21Mitsubishi820742323
22land Rover727859121
23slangbella630791422
24jeep523570824
25Lexus510475226
26Smart482533925
27Suzuki410468127
28jaguar352292429
29SsangYong243320628
30Alfa Romeo208253630
31Porsche193181831
32Subaru162166932
33Inifiti12298533
34Abarth7953834
35Maserati3522836
36Tesla83040
37Lancia746035
38Ferrari55738
39Bentley54639
40Lamborghini11641
41Aston Martin11142
42Morgan1348
43Lincoln1251