správy

Mechanické uzamykacie diferenciály alebo s obmedzeným preklzom

Všetky vozidlá majú diferenciály majú jednu 4x2 a 4x4 majú tri. Športový výkon alebo mimo carreteran zlepší so samosvorným diferenciálom alebo obmedzeným preklzom. Cieľom týchto systémov je kontrola rozdiely v rotácii vnútri osi (medzi kolesami), alebo medzi dvoma hriadeľmi, s cieľom zlepšiť priľnavosť a trakciu.

Diferenciál s obmedzeným preklzom Ford F-150 na zadnej náprave

Spready tiež distribuovať výkon motora

Straight, veríme, že všetky kolesá otáčajú rovnakou rýchlosťou, ale nie tak v zákrutách. Vonkajšie kolesá potom si dlhšiu cestu do vnútrozemia, a produkuje Na rozdiel otáčok. To, v šachte, v ktorej sú kolesá nie sú navzájom spojené, nie je problém.

Keď tam je mechanické spojenie medzi kolesami, je nutné diferenciál, mechanický prvok, ktorý umožňuje, aby kolesá otočiť pri rôznych rýchlostiach, zatiaľ čo napájaný z motora. Existuje niekoľko typov a nehodláme nudiť technickými detailmi, ale môžeme rozlíšiť tri typy:

  • bez diferenciálu: Umožňuje otáčanie rozdiely 100%
  • Diferenciál s obmedzeným preklzom alebo LSD: Umožňuje otáčanie rozdiely do určitej výšky
  • Diferenciálnej blokované alebo "vojak": Núti obe kolesá otočiť rovnako, alebo obe osi majú dohodu 50:50

Vo väčšine cestných vozidiel, bez diferenciál použitý v hnacích hriadeľov. To znamená, že v pohonom predných kolies, nie diferenciálnej prednú a zadnú nápravu žiadne mechanické spojenie medzi kolesami a bez rozdielu. Na rozdiel od vysoko výkonné modely alebo SUV, je problém zložitejší.

Subaru WRX STI umožňuje tri uzávierka diferenciálu, aby vyhovovala vodiči v závislosti na tom, či chcete mať maximálnu účinnosť s dobrou priľnavosťou alebo namiesto toho majú lepšiu trakciu pri veľmi zriedkavé priľnavosť

Predstavme si situáciu, kedy jedno koleso stráca trakciu. Ak hovoríme o voľné diferenciálu, môže to byť v prípade, že je koleso otočiť bláznivý (100% momentu) a druhý pobyt v pokoji. Je normálne, keď je priestor v depresii s veľmi nízkou priľnavosťou ako ľadu alebo štrku.

AWD majú aj medzinápravový diferenciál

Najjednoduchším riešením sa vyhnúť tomuto problému, je prinútiť koleso s väčšou priľnavosťou otočiť, a to spomaľuje druhý. telefonáty elektrická uzávierka diferenciálu, Je selektívne brzdenie jedno z kolies, kým druhý skutočne dostane sily a trakčné schopnosti sa izoluje.

Toto riešenie je veľmi ekonomický, pretože závisí na brzdovým systémom a senzorov ABS, ktoré sú už prebiehajúce, čo je rýchlosť otáčania každého kolesa. Problém je v tom, že umožňuje intenzívnejšie používanie bŕzd a zhoršujúcej sa výkon až na doraz. Avšak, to môže byť užitočné použitie v teréne, a je používaný v mnohých SUV rovnako.

Ford Focus RS (II) s 300 koní na predné kolesá. Ani predný diferenciál Quaife mohol robiť zázraky, akonáhle bude k dispozícii priľnavosť pneumatík

Ak nechceme, aby sa venujeme drifting (Potrebujeme diferenciál "vojak"), Čo nás zaujíma je diferenciál s obmedzeným preklzom. Týmto spôsobom môžeme dovoliť rozdielu rýchlosti medzi kolesami, a keď sa dostanete do určitého bodu, pôsobí striedať nerozdielne.

Vo všetkých kolies modelov pohonu, ktorý chcete ovládať, ktorú os otáča v závislosti na požadovaný efekt. Jedná sa o funkciu stredového diferenciálu. Máme tri typy uzamykanie diferenciálov, ktoré môžu ísť oboma dopredu a dozadu a v stredovej polohe:

  • mechanika alebo viskózna spojka
  • Torsen alebo citlivé pár
  • S reguláciou preklzu viackotúčové spojky

Haldex systémy patria do druhého typu

V závislosti od typu vozidla, môžeme chcieť viac ako jeden alebo dva. Napríklad, mechanické, viskózne a sú vhodné multiembragues strednej rozdiel, ktoré normálne obiehať modely iba s jedným hnacím hriadeľom, a reagujú na straty ťažnej sily o ostatné osi. To šetrí palivo tým, že má nižšie trenie.

V tejto situácii nemáme záujem otočiť koleso vo vzduchu, a sila musí prejsť zadné pravé koleso, ktoré má väčšiu priľnavosť. Juke 2012 ďalej umožňuje taký dynamický nádych do svojho 4x4

Avšak, ak to, čo chcete, je maximálna efektivita, riešení Torsen sú často najlepšie. Poskytujú nielen pohon všetkých kolies pri akcelerácii alebo trakcie je stratený, brzdenie a retenciu. Okrem toho môžu posielať väčšinu sily (krútiaci moment) ku kolesu, ktoré sa otáča aspoň na rozdiel od ostatných.

Najefektívnejší systémy sú tie, ktoré umožňujú tiež kotúč prechádzajúcej vonkajšej strane oblúka sa pevnejšie, čo znižuje nedotáčavosti (vozidlo zatáča menej, než sa očakávalo) a zlepšenie v zákrutách zvýšením zatáčivý účinok. Avšak, táto účinnosť je vždy limitovaný dostupným priľnavosť pneumatík a koľko sily môžu byť prenášané na zem.

Takéto systémy sú často označované ako krútiaci moment Vectoring alebo riadenie momentu vektor. Že pokiaľ ide o športové modely, SUV sa staráme, ktorý môže blokovať diferencial vynútiť dohodu 50:50, čo je užitočné hlavne v ťažkých situáciách.

Mercedes-Benz G-Class umožňuje tri uzávierka diferenciálu a nútiť všetky štyri kolesá sa otáčajú rovnakou rýchlosťou. Kým jediný kotúč vytiahnuť SUV zálohu

Najlepšie SUV umožňujú blokovať tri diferenciál, predné, stredné a zadné. Namiesto toho, na ceste, ktorá nemá záujem nás niečo: mučenie pneumatiky a subejes (alebo hriadeľa), ak je situácia veľmi obtiažna, rovnako ako jazda na zľadovatenom snehu.

Negatívny strana nátierok, ktoré nie sú "elektronický" Tie sa skladajú z viacerých častí, váži viac, a spotrebuje viac paliva. Ideálne je riadiť iba s pohonom dvoch kolies v najjednoduchších situáciách (cesty s suchej vozovke), zamknuté v tých najhorších situáciách, a mať kontrolu v medzikrokov.

Videli sme v predchádzajúcom článku, ako s pohonom všetkých kolies Audi Quattro práce. Nie sú rovnaké potreby a A3 (priečne predné motor), že R 8 (centrálny zadný motor) alebo A6 (pozdĺžna predné motor). Neexistuje lepší ako iný systém, ale vhodnejšie či menej to, čo chcete v každom automobile systémov.