formuly 1

San Maríno GP Imola 1994 Prečo Ayrton Senna zomrel? To bol jeho nehoda

Ayrton Senna zomrel na zranenia, ktoré utrpel pri nehode na bicykli 7 Grand Prix San Maríno (Imola) v roku 1994. Na 20. výročie onej osudnej udalosti, sme pripomenúť dôvody, prečo je život Ayrton vyšiel von a prečo nemohol vyhnúť ísť proti múru.

  • Špeciálne 20. výročie smrti Ayrton Senna

Štvrtok 1.mája sú splnené 20 rokov po smrti Ayrton Senna; Dve desaťročia od legendárneho brazílskeho vodiča, trojnásobný F1 svet, zomrel vo Tamburello krivky Imola obvode počas závodu San Maríno GP 1994.

Ako Ayrton Senna zomrel? Prečo mu Williams FW16 šiel priamo do steny na kolenách 7? 

Budeme diskutovať najdôležitejšie teórie, pretože je to stále naozaj to, čo sa stalo vo vnútri vozidla Senna neznáma.

víkend tragický

V piatkovej kvalifikácii, Rubens Barrichello utrpel vážny úraz v Variante Bassa až 225 km / h. Jordan Hart narazil do obrany pneumatík, vstal, prevzal niekoľkokrát a skončil s kabínou dole, sa Barrichello v bezvedomí. Našťastie len mal zlomeninu a bol zo závodu.

Namiesto toho, rakúsky roland Ratzenberger Nebol to šťastie. Sobota, 20 minút po štarte kvalifikačné kolo, jeho Simtek-Ford Ten narazil do betónovej bariéry takmer hlavy a zomrel takmer okamžite.

A výstupné bezpečnostné nehoda auto

fínsky Lehto (Benetton-Ford), ktorý začal 5. stál a portugalský pedro Lamy (Lotus-Mugen Honda) z polohy 22 ° nemohol vyhnúť vyslobodzovacie auto pred hlavnej tribúny (06:50 minút). Automobilové pneumatiky a nečistoty ľahko zranených deväť ľudí verejnosti.

Po nehode safety car opustil trať. Ako môžete vidieť na videu, tento automobil nebol ako dnes; bol Opel Vectra.

Po 5 kôl za safety cárom a na bicykli 6, Ayrton Senna prešiel relatívne normálne krivkou Tamburello (vo videu vyzerá plochým dnom trú asfaltu prejsť tejto krivky, nápadné iskry) tesne nasledovaný Michael Schumacher. Ale na ďalšom kole, na 7, Senna išiel priamo do steny.

Teória možných príčin nehody

Teória, prečo by Ayrton Senna strácajú kontrolu nad svojím Williamsom je niekoľko:

Rozbitie stĺpika riadenia

Táto teória bola v talianskom stíhanie bolo založené na štúdii Franka Williamsa (Team Manager), Patrick Head (technický riaditeľ) a Adrian Newey (Autor); ktorí boli obvinení zo zabitia.

Podľa talianskeho štátneho zástupcu Maurizio Passarini, Senna Bol pozície nepríjemné volant (Ayrton nezískal v predchádzajúcich dvoch pretekoch), teda Požiadal tím modifikovať. Namiesto toho, aby nový kus, Existujúce zariadenia sa odpojí a zvárané úsek s menším priemerom materiálu predlžovať.

Správa predložená stíhanie rozhodla, že únavovej trhliny došlo materiál vo väčšine (60%) stĺpika riadenia tak, aby zlomil. Williams pripustil tieto trhliny, ale medzi 20% a 40% z tohto materiálu, percento, ktoré by mohli udržať adresu bez toho aby sa zlomila. 

Prehliadanie obrázkov závodu (na konci), výstup Ayrton zdá byť spôsobená stratou smere, ako je vidieť nie porezať alebo "šľahnutiu" no. zhodou okolností, Obraz z kamery "Palubný" Senna zmizne okolo trate dostať preč skôr než v čase havárie pri stene, čo eliminuje možnosť vidieť stav volantu a volant možným rozbitie vedenia.

V tej dobe sa traja členovia tímu Williams Oni boli prepustení, pretože nemožno preukázať ak vedenie zlomil pred alebo po úraze. Ale v roku 2007 taliansky odvolací súd rozhodol, že nehoda bola spôsobená opotrebovaním stĺpika riadenia. Prasknutie to bolo spôsobené zlou konštrukciu a zlých zmien. len vinník bol Patrick Head vynechaním vhodných kontrol. 

Hlava nebol zatknutý, pretože v Taliansku premlčacej lehoty na vraždu je 7 rokov a 6 mesiacov, a konečný verdikt bolo dodané 13 rokov po nehode.

strata "účinok krajiny"

Táto teória je v dokumente National Geographic na Ayrton Senna smrti vychádza.

Po odchode safety car po nehode na začiatku, všetci jazdci museli vrátiť pomalšie, čo mohlo ochladiť pneumatiky. A keď sú pneumatiky studené, a to nielen strácať priľnavosť, ale tiež k strate tlaku a zmluvu.

Teória je, že nízka rýchlosť prúdenia za pneumatikami bezpečnosť automobilov vyfúkne, vypočítaný 25%, čo Stiahol ploché dno vozidla pri teplote 4 alebo 5 mm

To znamenalo, že auto pasú asfaltu (pozoruhodné iskry) a prúd vzduchu prechádzajúci pod ním bol rez. Vyššia rýchlosť prúdenia vzduchu nižší tlak, a preto väčší "pozemné efekt" alebo prítlaku. Ak chcete znížiť prietok, Williams stratil priľnavosť a šiel rovno. Navyše zástancovia tejto teórie tvrdia, že v spodnej časti Williams FW16B stal akýmsi korčule, ktoré ho viedlo k tomu, aby jeho cestu rovno k nárazu do steny.

Ale prečo kole 6, vidíme, že sa tiež dotýka asfaltu, a kde sú chladnejšie ako 7 nie z pneumatiky?

žranica 

Táto teória je, v ktorom sa domnieva, že Adrian Newey. To je to, čo povedal v rozhovore The Guardian:

Nikto sa nikdy nedozvie, čo sa stalo presne. Niet pochýb o tom, že stĺpik riadenia neuspel, ale nasvedčuje tomu, že vozidlo opustil trať v dôsledku rozbité konaní. Preto prišiel šmyku zadnej nápravy? Vozidlo sa pásla asfaltu tvrdé niekoľkokrát v druhom kole, čo sa zdá nezvyčajné, pretože tlak v pneumatikách už mal byť v poriadku v tom momento.Pero defekt na pravom zadnom kolese (Tamburello je vľavo, teda obe kolesá na pravej strane prijímať väčšiu váhu ako vnútorná), je veľmi pravdepodobné, že zvyšky z plastov, ktoré boli spôsobené úrazom.

pitva

Podľa pitvy, Ayrton Senna zomrel okamžite. Mal viac zranenia pri základe lebky, závažným respiračným zlyhaním, čelné kolapsu (čo spôsobilo vnútorné krvácanie), prasknutie spánkové tepny a zástava srdca.

suspenzia bar spájajúcej hnacie koleso zostavu pružiny tlmiča (tiahla) je čo mu prerazil hľadí helmy, a silno stisol Senna hlavou do zadnej časti kabíny. To bolo to, čo spôsobilo kompresný zlomeninu lebky.

Race of San Marino GP 1994