formuly 1

Difúzor: zásadný aerodynamický prvok

Jednomiestny závodné a najmä Formula 1, je nesmierne zložitý stroj, ktorý sa použije mnoho fyzikálnych princípov, aby bolo čo najrýchlejšie a efektívne ako je to možné. Pravdepodobne najviac žiaduce je vytvorenie výťahu, alebo, ako je všeobecne známe: prítlak.

Fotografie: Sutton Images.

Medzi najčastejšie prvky v snahe o generovanie prítlaku auto palicu na zem a nechá sa dosiahnuť väčšiu rýchlosť v zákrutách sú spojlery, vpredu i vzadu. Ale možno, že očakáva lepší vzťah medzi výhodami a nevýhodami generovaných, je difúzor.

Spojlery musí spĺňať mnoho funkcií, a to najmä v prípade prednej strane. Zaťaženie vytváranie, šírenie aerodynamické prúdenie vzduchu okolo vozidla, generujúce viery, turbulentné vyhnúť sa veľké kusy, ako sú pneumatiky ... ale majú jednu veľkú nevýhodu: Sú tiež veľké generátory ťahať alebo ťahaním.

Slovník Formula 1: Základné pojmy a nástroje

V prípade, že difúzor je veľmi odlišná, pretože jeho ťahaním je veľmi obmedzená a na oplátku, To je schopný generovať veľké množstvo nákladu alebo prítlak. V závislosti na jeho vlastnostiach, vždy stanovené predpisy, Môžete prekročiť 40% z celkového prítlaku, že auto môže generovať, a preto nie je divu, že sa v posledných rokoch vzala tak dôležitý.

Dvojité difúzory v roku 2009 s láskavým dovolením BrawnGP, Williams a Toyota a fúkané difúzory v roku 2011 vďaka Red Bull. Ako absolútny protagonistov, alebo v kombinácii s únikom alebo účinok Coanda, faktom je, že tieto prvky majú predstavil nespočet článkov a vedeckej diskusie v posledných rokoch, ale nesmieme zabudnúť, že Nejedná sa o nový vynález a že prvý odvodený z krídel vozov na konci 70. rokov.

Fotografie: Sutton Images. BrawnGP dvojitý difúzor hral v sezóne 2009 a bol jedným z kľúčov k úspechu tohto tímu.

Difúzor je do krajnej zadnej časti vozidla a tým, že regulácia, nesmie začať pred zadnou nápravou a má minimálnu výšku, aby sa zabránilo používanie účinku krajiny. Je situovaný medzi pneumatikami a pod zadný spojler. Jeho veľkou prednosťou je schopnosť generovať priľnavosť spôsobil jej obmedzenia reguláciou rastie, aj keď to je aj naďalej dôležitým prvkom a značne študoval inžinierov.

Porozumieť fungovaniu difúzora musí pochopiť princíp Bernoulliho, v ktorom sa uvádza, že keď je rýchlosť tekutiny (v tomto prípade plynu ako vzduch) sa zvyšuje sa tlak znižuje. Pre auto generovanie prítlaku, tlak pod auto musí byť nižší ako vzduch prúdiaci cez to.

Pôvodné fotografie: Sutton Images. Difúzor zbiera vzduch zo spodnej časti predného krídla a tečie pod spodnej časti vozidla. Samostatné zhrňovače toku v závislosti na ich pôvode, aby sa uľahčilo ich konania.

Difúzor aplikovať tento princíp extrahovania vzduchu cirkulujúceho pod podlahou vozidla. Také odstránenie spolu s jeho rozšírením, zakrivenie a progresívne zvýšenie výšky, spôsobuje, že rýchlosť prúdenia uvedeného pohybu medzi zemou a asfaltu sa zvýši. To spôsobí, že vzduch prúdiaci cez difúzor robí to pomalšie, generuje tlakový rozdiel a, tlačí 'auto na asfalte.

Ako takmer všetko je určená v vozu Formule 1, difúzor nepôsobí nezávisle na zvyšku vozidla. V prípade, že predné krídlo nepracuje správne, je veľmi pravdepodobné, že difúzor a nie sú pozadu vozidla nestabilné a ťažko predvídať.

Pôvodné fotografie: Auto Motor und Sport. Každý voz potrebuje inú difúzor, pretože jeho koncepcia riadenia aerodynamického toku sa pohybuje od okamihu, keď vzduch sa dotýka predné krídlo a nos vozu.

Ako už bolo spomenuté na začiatku, difúzor prevzala mnoho variantov v posledných desaťročiach, navyše v kombinácii s nadouvací plynmi z výfuku motora zvýšiť jeho účinok, ktorý prvýkrát použitá na začiatku Renault 80. Možnosti sa zmenili a koncepcie boli obnovené alebo presmerovanie, ale zostáva konštantná čas: je veľmi dôležité difúzora v celkovej aerodynamickej koncepcie jednomiestny pretekanie.