jaguar

Jaguar XJ13: neúspešný projekt, ktorý sa stal najcennejším modelom značky

  • XJ13 je vzácny a jedinečný kus, po rokoch vývoja, prvý model britskej značky v tom, že motor V12 skončil ako tajný projekt súťaže, ktorá nikdy bežal závod.
  • V súčasnej dobe považovaný za jeden z najvyhľadávanejších vozidiel na svete, jediný prežívajúce príklad XJ13 zostáva v priestoroch tejto značky.

Prototyp obraz v jeho súčasnom stave.

Projekt XJ13 je jedným z najvýraznejších a ikonický modelov značky, napriek tomu, že je projekt, ktorý napodiv nemal uzrieť svetlo sveta, a bol oficiálne predstavený iba roky potom, čo bol zrušený a len pre publicitu, ako súčasť prezentácie tretej a poslednej generácie E-Type. Ako by sa stalo roky neskôr s dlhším vývojom nenarodeného F-Type, ktorý skončil stáva Aston Martin DB7, XJ13 Jaguar utrpelo pomalý, Je to práve zastaraný rok bol nakoniec testovaná.

V šesťdesiatych rokoch žili intenzívne súboje medzi americkými výrobcami a Ferrari v šampionáte International konštruktérov. Bola to éra legendárny Shelby Cobra, Ferrari 250 GTO a fordgt40. Avšak, tam bolo viac značiek, ktoré sa snažil vstúpiť do boja s nimi, ako tomu bolo v prípade Jaguar, ktorý práve vyhral päť víťazstiev v pretekoch 24 hodín Le Mans v predchádzajúcom desaťročí.

Ale pre to, Jaguar potreboval niečo viac než len evolúciou jednej zo svojich modelov Gran Turismo, teda polovici šesťdesiatych rokov sa narodil v XJ13 projektu, prototyp vyvinutý od piky tiež, Jednalo sa o prvý značkou modeli zamestnávať V12 že sa nachádza za cestujúcich v stredovej polohe.

Jaguar XJ13 vytvoril pre prvú V12 vo svojej histórii.

Pravdou je, že Jaguar už považovaná za strednú motorom prístup čoskoro v desaťročí, ale to nebolo až do roku 1965, ktorý naozaj začal vytvorenie prototypu, aj keď vývoj nového motora V12 už nejaký čas začal skôr.

Tento mechanický vychádzali z spojenie dvoch blokov šiestich valcov z hliníkovej XK6, Mal dvojaký hornej camshaft a zdvihový objem 5,0 litra. Vyvinutý špeciálne pre dostihy, inštalovaná v XJ13 presiahol 500 koní, Avšak, aj keď to stálo pri zrode dvanástich motory valce na ktoré používajú značku až do polovice deväťdesiatych rokov, produkčná verzia, ktoré vyšli nemal dizajn pôvodného hlavy Jaguar, usadzovanie návrh jedného vačkového hriadeľa.

Veľkolepé dizajn tela bol daný aerodynamicist Malcolm Sayer, z Bristol lietadlovú spoločností to bolo zodpovedný za úspešné linky typu C a D-Type, oni vyhrali v Le Mans na 4 príležitostiach. Napriek zjavnej zámery aerodynamické telo, XJ13 vedenie zámerne korešpondovala s dizajnérskeho jazyka značky samotné, zo zrejmých obchodných dôvodov.

Jeho silueta bol navrhnutý a to s prihliadnutím na image značky ako aerodynamiky.

Projekt XJ13 nikdy nebol prioritou pre značku, tak, že sa úplne zostavený až do roku 1966, chúlostivá doba pre spoločnosť, pretože to bol rok, že Jaguar sa spojila s britskou Motors Corporation, tvoriť britskej Motors Holdings, ktorá neskôr povedie k British Leyland, po zlúčení s Leyland Motor Corporation.

Takže to nebolo až do nasledujúceho roka, ktorý začal testovať finálnej modelový XJ13, ktorý robil len prototyp, s rýchlostných skúšok na okruhoch ako Silverstone alebo skúšobnej dráhe MIRA, kde Briti športy Podarilo sa mu dosiahnuť najvyššiu rýchlosť 259 km / h, mimochodom porazil rekord okruhu sám.

Intenzívny testovanie program, ktorý bol predložený nebolo dosť, a to napriek platnosti projektu, obrovský počet nevybavených vývoja sa stal zastaraný vo bol v rovnakom roku testovaný. Ford bol súťažiť s obrovskými 7,0-litrových motorov vo svojej GT40 z roku 1966, ktoré tiež spôsobili federatívna orgány stanoviť obmedzenia posunutia od sezóny 1968, takže XJ13 vo voľné pracovné miesto.

Jeho mimoriadna krása a vzácnosť stali najvzácnejšie a valroado Jaguar.

Aj keď to nie je súťaží v jedinom závode, XJ13 by sa stal ikonou britskej značky. V roku 1971, E-Type Series III bol predstavený s novou značkou V12 motor, prvý sériovo vyrábaný model podpise mačky majú mechanici tohto druhu, ktoré sa narodili práve vrtuľu vytvorili pre XJ13, teda prototyp bol predstavený spoločnosti práve v tomto roku, štyri roky po pozastavení projektu.

Propagačných snímok novej generácie E-Type sa rozhodli zahrnúť nenarodeného XJ13, tak To bol prinesený späť na trať pre reklamné natáčanie MIRA, kde po niekoľkých zákrutách a pri nízkej rýchlosti, ktoré majú byť natočený, požiadal vodiča, Norman Dewis, dať ďalšie 4 najrýchlejších kôl.

Po tretie z týchto kolách dôkladne Dewis, rovnaký, ktorý sa podarilo dosiahnuť 259 km / h sa JX13 na tejto trati, to narazilo na 225 km / h po odchode jedného z kola Jaguar. Našťastie pilot vyšiel bez úhony, hoci vozidlo bolo zničené. To nebolo až neskôr, že pozostatky modelu boli nájdené v jednej z predajní Jaguar a obnoviť znovu, nakoniec bol predstavený v lete roku 1973.

Image po nehode na skúšobnej dráhe MIRA.

Podľa samotného Jaguar, XJ13 nie je presne ako pôvodný prototyp, aj napriek tomu, že boli opravené a obnovené pohodlne s rovnakým nástrojom, s ktorým bol vytvorený menej ako pred desiatimi rokmi. V tej dobe, V12 bol prepracovaný počítal s pôvodnými prvkami, ale s niektorými ošumelý, takže rokov neskôr, po tom, čo hlavný výpadku, motor bol kompletne rozobraný a znovu.

V týchto rokoch, XJ13 bol skutočný jednorožec. Uchovávané v múzeu značky v Gaydon, bolo vystavoval mimo múru známky na niekoľkých príležitostiach, ako keď to bolo predstavované po svojom poslednom reštaurovanie v Goodwood Festival of Speed ​​2007 Prvýkrát som počul jeho charakteristickú V12 priamom prenose za viac ako tri desaťročia.

Jeho záznam z jedného kusu, je obrovský. Cez nie byť k dispozícii na predaj, pretože sotva Jaguar rozpadne sa ako historický ako je tento, časť prototyp vo svojom súčasnom stave bude predpokladať hodnotu blízku 30 miliónov $, aj keď niektorí odborníci tvrdia, že pricestuje produkoval jeden originál prototyp, mohlo by to ísť ďaleko za túto cenu aj pri dražbe.

Navrhnuté tak, aby súťažiť v Le Mans proti Ford a Ferrari, skončil svoj život v kanceláriách spoločnosti.

Počas týchto rokov Boli málo otrasy boli vykonané modelu, niektorí dokonca s vysokou kvalitou a založený výhradne na počiatočnom stave prototypu, pred havárii z roku 1971.

Avšak, nedávna žiadosť v patente zaregistrovať názov Jaguar XJ13 Land Rover vyvolalo poplach pred možným modelom re-release, štýl, čo už urobil rozdelenie klasické britskej firmy, s Yose-Type Ľahký a XKSS, výrobné najnovšie nezmontované jednotky alebo zničenia ich čísla likvidáciu bez rámu.

Pôvodne mal projekt pokračujúci XJ13, Jaguar mala vykonať aspoň 25 jednotiek na XJ13 k homologate modelu na majstrovstvách Medzinárodného konštruktérov. Aj keď nie je známe, či to naozaj prišlo rozhodnúť o rozdelení týchto Vins, bude prekvapenie v podobe XJ13 v roku 2017 ?.