formule 1

San Marino GP Imola 1994 Proč Ayrton Senna zemřel? To byl jeho nehoda

Ayrton Senna zemřel na zranění, které utrpěl při nehodě na kole 7 Grand Prix San Marino (Imola) v roce 1994. Na 20. výročí oné osudné události, jsme připomenout důvody, proč je život Ayrton vyšel ven a proč nemohl vyhnout jít proti zdi.

  • Speciální 20. výročí smrti Ayrton Senna

Čtvrtek 1.května jsou-li splněny 20 let po smrti Ayrton Senna; Dvě desetiletí od legendárního brazilského řidiče, trojnásobný F1 svět, zemřel ve Tamburello křivky Imola obvodu během závodu San Marino GP 1994.

Jak Ayrton Senna zemřel? Proč mu Williams FW16 šel přímo do zdi na klíně 7? 

Budeme diskutovat nejdůležitější teorie, protože je to stále opravdu to, co se stalo uvnitř vozu Senna neznáma.

víkend tragický

V páteční kvalifikaci, Rubens Barrichello utrpěl vážný úraz v Variante Bassa až 225 km / h. Jordan Hart narazil do obrany pneumatik, vstal, převzal několikrát a skončil s kabinou dolů, se Barrichello v bezvědomí. Naštěstí jen měl zlomeninu a byl ze závodu.

Místo toho, rakouský Roland Ratzenberger Nebyl to štěstí. Sobota, 20 minut po startu kvalifikační kolo, jeho Simtek-Ford Ten narazil do betonové bariéry téměř hlavy a zemřel téměř okamžitě.

A výstupní bezpečnostní nehoda auto

finský Lehto (Benetton-Ford), který začal 5. stál a portugalský Pedro Lamy (Lotus-Mugen Honda) z polohy 22 ° nemohl vyhnout vyprošťovací auto před hlavní tribuny (06:50 minut). Automobilové pneumatiky a nečistoty lehce zraněno devět lidí veřejnosti.

Po nehodě safety car opustil trať. Jak můžete vidět na videu, tento vůz nebyl jako dnes; byl Opel Vectra.

Po 5 kol za safety carem a na kole 6, Ayrton Senna prošel relativně normálně křivkou Tamburello (ve videu vypadá plochým dnem třou asfaltu projít této křivky, nápadné jiskry) těsně následovaný Michael Schumacher. Ale na dalším kole, na 7, Senna šel přímo do zdi.

Teorie možných příčin nehody

Teorie, proč by Ayrton Senna ztrácejí kontrolu nad svým Williamsem je několik:

Rozbití sloupku řízení

Tato teorie byla v italském stíhání bylo založeno na studii Franka Williamse (Team Manager), Patrick Head (technický ředitel) a Adrian Newey (Autor); kteří byli obviněni ze zabití.

Podle italského státního zástupce Maurizio Passarini, Senna Byl pozice nepříjemné volant (Ayrton nezískal v předchozích dvou závodech), tedy Požádal tým modifikovat. Místo toho, aby nový kus, Stávající zařízení se odpojí a svařované úsek s menším průměrem materiálu prodlužovat.

Zpráva předložená stíhání rozhodla, že únavové trhliny došlo materiál ve většině (60%) sloupku řízení tak, aby zlomil. Williams připustil tyto trhliny, ale mezi 20% a 40% z tohoto materiálu, procento, které by mohly udržet adresu aniž by se zlomila. 

Prohlížení obrázků závodu (na konci), výstup Ayrton zdá být způsobena ztrátou směru, jak je vidět ne říznout nebo "šlehnutí" no. shodou okolností, Obraz z kamery "Palubní" Senna zmizí kolem trati dostat pryč spíše než v době havárie u zdi, což eliminuje možnost vidět stav volantu a volant možným rozbití vedení.

V té době se tři členové týmu Williams Oni byli propuštěni, protože nelze prokázat jestliže vedení zlomil před nebo po úrazu. Ale v roce 2007 italský odvolací soud rozhodl, že nehoda byla způsobena opotřebením sloupku řízení. Prasknutí to bylo způsobeno špatnou konstrukci a špatných změn. jen viník byl Patrick Head vynecháním vhodných kontrol. 

Hlava nebyl zatčen, protože v Itálii promlčecí lhůty pro vraždu je 7 let a 6 měsíců, a konečný verdikt bylo dodáno 13 let po nehodě.

ztráta "účinek země"

Tato teorie je v dokumentu National Geographic na Ayrton Senna smrti vychází.

Po odchodu safety car po nehodě na začátku, všichni jezdci museli vrátit pomaleji, což mohlo ochladit pneumatiky. A když jsou pneumatiky studené, a to nejen ztrácet přilnavost, ale také ke ztrátě tlaku a smlouvu.

Teorie je, že nízká rychlost proudění za pneumatikami bezpečnost automobilů vyfoukne, vypočtený 25%, což Stáhl ploché dno vozu při teplotě 4 nebo 5 mm

To znamenalo, že auto pasou asfaltu (pozoruhodné jiskry) a proud vzduchu procházející pod ním byl řez. Vyšší rychlost proudění vzduchu nižší tlak, a proto větší „pozemní efekt“ nebo přítlaku. Chcete-li snížit průtok, Williams ztratil přilnavost a šel rovnou. Navíc zastánci této teorie tvrdí, že ve spodní části Williams FW16B stal jakýmsi brusle, které ho vedlo k tomu, aby jeho cestu rovnou k nárazu do zdi.

Ale proč kole 6, vidíme, že se také dotýká asfaltu, a kde jsou chladnější než 7 ne z pneumatiky?

žranice 

Tato teorie je, ve kterém se domnívá, že Adrian Newey. To je to, co řekl v rozhovoru The Guardian:

Nikdo se nikdy nedozví, co se stalo přesně. Není pochyb o tom, že sloupek řízení neuspěl, ale nasvědčuje tomu, že vůz opustil trať v důsledku rozbité řízení. Proto přišel smyku zadní nápravy? Vůz se páslo asfaltu tvrdé několikrát ve druhém kole, což se zdá neobvyklé, protože tlak v pneumatikách již měl být v pořádku v tom momento.Pero defekt na pravém zadním kole (Tamburello je vlevo, tedy obě kola na pravé straně přijímat větší váhu než vnitřní), je velmi pravděpodobné, že zbytky z plastů, které byly způsobené úrazem.

pitva

Podle pitvy, Ayrton Senna zemřel okamžitě. Měl více zranění u základu lebky, závažným respiračním selháním, čelní kolapsu (což způsobilo vnitřní krvácení), prasknutí spánkové tepny a srdeční zástava.

Suspenze bar spojující hnací kolo sestavu pružiny tlumiče (táhla) je co mu prorazil hledí helmy, a silně stiskl Senna hlavou do zadní části kabiny. To bylo to, co způsobilo kompresní zlomeninu lebky.

Race of San Marino GP 1994