aktualności

Mechaniczne dyferencjały blokujące lub ograniczonym poślizgu

Wszystkie samochody posiadają mechanizmy różnicowe mają jedną 4x2 i 4x4 posiadają trzy. wydajność sportowych lub poza carreteran poprawić z samoblokującym mechanizmem różnicowym o ograniczonym poślizgu lub. Celem tych systemów jest kontrolowanie różnic w obrót wewnątrz osi (pomiędzy kołami) lub między dwoma wałami, aby poprawić przyczepność i trakcję.

Różnicowy o ograniczonym poślizgu Ford F-150 na tylnej osi

Rozprzestrzenia się również dystrybucją mocy silnika

Prosto, uważamy, że wszystkie koła obracają się z tą samą prędkością, ale nie tak w zakrętach. Zewnętrzne koła następnie wykonać dłuższą drogę śródlądową i tworzy W odróżnieniu od obrotów. To, w szybie, w którym koła nie są połączone ze sobą, nie jest problemem.

Gdy istnieje połączenie mechaniczne między kołami, konieczne jest różnicowy, Element mechaniczny, który pozwala, aby włączyć koła przy różnych prędkościach podczas odbioru mocy z silnika. Istnieje kilka typów i nie zamierzam was zanudzać szczegółami technicznymi, ale możemy wyróżnić trzy rodzaje:

  • darmowe różnica: Umożliwia różnice obrotu o 100%
  • Różnicowy o ograniczonym poślizgu lub LSD: Umożliwia różnice obrotu do pewnej granicy
  • zablokowany lub różnica "żołnierz": Wymuszanie oba koła włączyć równie, lub dwie osie mają umowę 50:50

W większości samochodów drogowych, wolne różnica wykorzystywane w wałkach napędowych. Oznacza to, że w napędzie na przednie koła, bez mechanizmu różnicowego osi przedniej i tylnej nie mechaniczne połączenie pomiędzy kołami i bez różnicy. W przeciwieństwie do modeli o wysokiej wydajności lub SUV, sprawa jest bardziej skomplikowana.

Subaru WRX STI pozwala trzy blokady mechanizmu różnicowego odpowiednio do sterownika, w zależności od tego, czy chcesz maksymalną wydajność przy dobrej przyczepności lub zamiast mieć lepszą trakcję przy bardzo skąpe przyczepność

Wyobraźmy sobie sytuację, w której jedno z kół traci przyczepność. Jeśli mówimy o wolnym różnicy, może być tak, że koła kolei szalona (100% momentu obrotowego), a drugi pobyt nadal. Jest rzeczą normalną, gdy obszar jest wciśnięty z bardzo niską przyczepność, takich jak lód lub żwiru.

AWD posiada również środkowy mechanizm różnicowy

Najprostsze rozwiązanie w celu uniknięcia tego problemu jest na siłę koła z większą przyczepność do obracania, a spada drugiej. z rozmów EDS, To jest selektywnie hamowanie jednego z kół, aż inne faktycznie otrzymuje możliwość wymuszenia i trakcja jest odzyskiwana.

To rozwiązanie jest najbardziej ekonomiczny, ponieważ zależy od układu hamulcowego i czujniki ABS, które są już toczących się jaka jest prędkość obrotową każdego koła. Problemem jest to, że jest bardziej intensywnego korzystania z hamulców i wydajność pogarszającą do granic możliwości. Jednak może to być przydatne użytku terenowego, i jest stosowany w wielu SUV-ów, jak również.

Ford Focus RS (II) z 300 KM do przedniego koła. Ani przód różnica Quaife może zrobić cuda, raz dostępnej przyczepności opon

Chyba że chcemy poświęcić się drifting (Musimy mechanizm różnicowy "żołnierz"), Co interesuje nas to różnicowy o ograniczonym poślizgu. W ten sposób pozwolimy różnicę prędkości pomiędzy kołami, a kiedy dojdziesz do określonego punktu, działa do obracania bardziej solidarnie.

We wszystkich modelach koła napędowe, chcą kontrolować który obraca się oś, w zależności od efektu, jaki chcesz. Jest to funkcja centralnego mechanizmu różnicowego. Mamy trzy rodzaje mechanizmów różnicowych blokujących, które mogą iść zarówno do przodu i tyłu, w pozycji środkowej:

  • mechanika lub sprzęgłem wiskotycznym
  • Torsen lub wrażliwe para
  • Poślizgu sterowany wielotarczowe sprzęgła

Haldex Systemy należące do ostatniego typu

W zależności od typu samochodu, możemy chcieć więcej niż jeden lub dwa. Na przykład, mechaniczne, lepki i nadają multiembragues centralny różnicowego model cyrkulacji zwykle tylko jeden wał napędowy i reagują na utratę siły trakcyjnej przesyłającego osi. Pozwala to zaoszczędzić paliwo poprzez mniejsze tarcie.

W tej sytuacji nie jesteśmy zainteresowani, aby obrócić kołem w powietrzu, a siła musi przechodzić prawe tylne koło, które ma większą przyczepność. Juke 2012 roku pozwala na taką dynamiczną obsadę w wersji 4x4

Jednakże, jeśli to, co chcesz, jest maksymalna wydajność, rozwiązania Torsen są często najlepsze. Nie tylko zapewniają napęd na wszystkie koła podczas przyspieszania lub trakcja jest stracone, hamowanie i zatrzymanie. Ponadto, mogą wysłać większość siły (moment obrotowy) do koła, które zamienia przynajmniej, w przeciwieństwie do innych.

Najbardziej skuteczne systemy są te, które pozwalają również koło przejazdem zewnątrz krzywej dostać mocniej, zmniejszając podsterowność (samochód okazuje mniej niż przewidywano) oraz poprawę zakrętach, zwiększając efekt poprzeczny kadłuba. Jednakże ta skuteczność jest zawsze ograniczona przez dostępną przyczepność opon i ile siła może być przenoszona na ziemię.

Takie systemy są często określane jako moment Vectoring lub Wektor momentu obrotowego. Że w odniesieniu do modeli sportowych, SUV dbamy, które mogą blokować mechanizm różnicowy, aby wymusić kontrakt 50:50, szczególnie przydatne w trudnych sytuacjach.

Mercedes-Benz G-Class umożliwia trzy blokady mechanizmu różnicowego i zmuszając wszystkie cztery koła obracają się z tą samą prędkością. Podczas gdy jeden koło wyciągnąć zaliczki SUV

Najlepsze SUV pozwalają blokować trzy różnicowy, przedni, środkowy i tylny. Zamiast tego, na drodze, że nie interesuje nas wszystko: opony tortur i subejes (lub półosie), chyba że sytuacja jest bardzo trudna, jak jazda na oblodzonym śniegu.

Negatywna strona smarowania, które nie są "elektroniczny" Składają się one z kilku części, ważyć więcej i zużywają więcej paliwa. Ideałem jest, aby pojechać tylko z napędem na dwa koła w najprostszych sytuacjach (autostrady z suchych drogach), wszystko zamknięte w najgorszych sytuacjach, i mieć kontrolę etapów pośrednich.

Widzieliśmy w poprzednim artykule, jak napęd na wszystkie koła quattro prace Audi. Nie są one takie same Potrzeby A3 (poprzecznie przednią silnik), który R8 (centralny silnik tylny) lub A6 (wzdłużna silnika z przodu). Nie ma lepszego niż innym systemie, ale bardziej odpowiednie lub mniej, co chcesz od siebie systemów samochodowych.